Nødvendige informasjonskapsler sørger for at nettstedet fungerer og er sikkert, og kan ikke velges bort. Andre brukes til statistikk og analyse. Godkjenner du alle, hjelper du oss å lage bedre nettsider og tjenester. Mer om våre informasjonskapsler
Informasjon om hvordan søke om opplysninger basert på samtykke.
Når kan Nav utlevere taushetsbelagte opplysninger?
Samtykker som inneholder personopplysninger kan ikke sendes på e-post, og må derfor sendes per post. Arbeids- og velferdsdirektoratet skal vurdere om samtykket er gyldig, ved at det oppfyller alle de kravene som er nevnt nedenfor. Det innebærer at vi ser på om samtykket dekker de dataene det er bedt om.
Samtykket kan ikke være for vidt eller for generelt. Det må spesifikt være nevnt i samtykket at det vil innhentes opplysninger fra Nav, og det må spesifiseres hvilke opplysninger. Det er ikke tilstrekkelig at det er samtykket til at alle opplysninger fra Nav kan utleveres, det må spesifiseres om opplysningene er knyttet til ytelser, arbeid, sykdom etc. Vi ønsker å påpeke at samtykket kan være tilstrekkelig som behandlingsgrunnlag til forskning, men ikke tilstrekkelig behandlingsgrunnlag for utlevering av data fra Nav.
Det er viktig at informasjon om utlevering av taushetsbelagte personopplysninger fra Nav kommer klart og tydelig fram i samtykket eller informasjonsskrivet, og at informasjonen ikke er gjemt, eller blandet sammen med annen informasjon.
Det er også et krav om at du må kunne dokumentere alle samtykkene til Nav for at du kan få utlevert data, se personvernforordningen artikkel 7.
behandlingen av personopplysninger i forskningsprosjektet må ha et lovlig behandlingsgrunnlag. Et slikt grunnlag kan være samtykke, se personvernforordningen artikkel 6, 9 og 10.
en komplett variabelliste, se eksempel her. I variabellisten må du redegjøre for hvorfor alle dataene du ber om er nødvendige, se prinsippet om dataminimering i personvernforordningen artikkel 5 nr. 1 bokstav c. Det er viktig at denne forklaringen er forståelig, slik at Nav klart forstår hvorfor all etterspurt data er nødvendig for forskningsprosjektet
Du kan sende søknaden med vedlegg til arbeids.og.velferdsdirektoratet@nav.no, med emne «Samtykke – forskerdata». Vi oppfordrer deg til ikke å sende taushetsbelagte opplysninger via e-post. Vanlig postadresse er:
Arbeids- og velferdsdirektoratet
Juridisk avdeling v/ Rettsseksjonen
Postboks 354
8601 Mo i Rana
Vi sier fra hvis det er noe som er uklart eller mangler. Dersom du har spørsmål til søknaden, kan du ta kontakt på e-post: nav.juridisk.avdeling@nav.no. Opplysningene i søknadsskjemaet er ikke underlagt taushetsplikt, med mindre du ber om unntak etter offentleglova.
Hva skjer når du har fått godkjent utlevering av data basert på samtykke?
Nav må kunne dokumentere vårt behandlingsgrunnlag for å utlevere taushetsbelagte opplysninger, se personvernforordningen artikkel 7. Du må derfor sende inn de ferdig utfylte samtykkene. Etter at samtykkene er dokumentert, og vurdert å være gyldige, er det Statistikkseksjonen i Arbeids- og velferdsdirektoratet som utleverer dataene. I vår godkjenning vil det være nærmere forklart hvordan du skal gå fram for å ta kontakt med Statistikkseksjonen.
Hva gjør du om du ikke får utlevert data basert på samtykker?
En beslutning om å ikke levere ut taushetsbelagte opplysninger basert på et samtykke er ikke et enkeltvedtak, se forvaltningsloven § 2. Vår vurdering av at samtykkene ikke er gyldig til utlevering av opplysninger, kan derfor ikke påklages etter reglene i forvaltningsloven. Du kan eventuelt sende inn en søknad om dispensasjon fra taushetsplikten etter forvaltningsloven § 13 d, se her.